חדשות

תקודם הצעת החוק הקובעת כי יש להתקין מצלמות בכל המוסדות הסיעודיים

ההצעה צפויה לעלות היום (א') לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, ותקודם בכנסת במושב הקיץ הקרוב; המצלמות יספקו צילומים מטושטשים ללא קול

מצלמה במוסד רפואי (צילום: אילוסטרציה)

הצעת חוק חדשה שתחייב התקנת מצלמות במוסדות סיעודיים ובבתי אבות, - "חוק מצלמות הסיעוד" - תעלה היום (א') לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה, ויש כוונה לקדמה להצבעה בכנסת במושב הקיץ הקרוב.

במסגרת הצעת החוק, התקנת המצלמות תהיה חובה. מוסד גריאטרי שבו מאושפזים קשישים שיסרב להתקין מצלמות - יישלל רישיונו. מוסד חדש שיבקש לפעול בתחום הזה ויסרב - לא יקבל את רישיון ההפעלה. ההערכה במערכת הבריאות היא שבתוך כמה חודשים יחל רישות המוסדות הללו במצלמות מעקב והפרויקט ימומן מתקציב המדינה.

על פי החוק, במוסדות יותקנו גם שלטים בולטים לעין המכריזים כי בשטחם פועלות מצלמות; המצלמות יהיו גלויות לעין ויותקנו בכל האזורים שבהם נמצאים המאושפזים. הן יתעדו את הנעשה 24 שעות ביממה, כולל בחדרי הקשישים, בשירותים ובמקלחות שלהם. קשיש שיבקש שלא להציב מצלמה בשירותים או במקלחת, יידרש להציג בקשתו בכתב, והיא תיענה.

המצלמות ינפיקו תמונות מטושטשות (על פי הדרישות הנוגעות לצנעת הפרט). עם זאת, הצילומים שיפיקו יהיו ברורים מספיק כדי להבין מה קרה במקרה של חקירה משטרתית והעמדה לדין; הצילומים יתבצעו ללא סאונד (מחשש לעבירה על חוק האזנות הסתר). הצילומים ישודרו למוניטור שאליו תהיה גישה אך ורק למורשים, שייקבעו על ידי הנהלת כל מוסד.

המצלמות וכל מחשב או התקן שבו ישמרו הקלטות הצילומים לא יהיו מחוברים לאינטרנט או לקו טלפון, מחשש לזליגת התמונות. הצילומים ייבדקו רק כשיתעורר חשד להתעללות או במקרה של קבלת תלונה - והם יושמדו לאחר 90 יום. כל אירוע חריג ידווח לרשויות הסוציאליות או למשטרה וכן למשרד הבריאות.

את החוק יזם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בעקבות הפרסומים שהופיעו בכלי התקשורת השונים ובהם נראו מקרי התעללות קשים בבתי אבות ובמוסדות סיעודיים. מטרת המצלמות, כמוצהר בחוק: להביא לתיעוד וכך למניעת פגיעה מצד מטפלים בקשישים ובסיעודיים.

הצעת החוק גובשה בעבודת מטה משותפת עם משרד המשפטים, שכן בחוק יש אלמנטים שונים הנוגעים לאתיקה רפואית ולצנעת הפרט, וכן היחס למקרים שבהם מטופל או בני משפחתו מתנגדים לתיעוד רצוף. במהלך הדיונים גם הוצגו התנגדויות לנושאים שונים שהוצעו בחוק על-ידי גורמי מקצוע במשרד המשפטים.

סגן שר הבריאות ליצמן אמר לקראת ישיבת ועדת השרים: ״מדובר בחוק שהוא בגדר צעד ערכי חשוב כדי להגן על הסיעודיים ולמנוע מקרים כמו אלו שראינו והזדעזענו. חברה מתוקנת איננה יכולה לאפשר פגיעה בחסרי ישע וקשישים הזקוקים להגנה ולטיפול מסור מצד הצוותים הרפואיים והסיעודיים. מוסד סיעודי שלא יהיו בו מצלמות בהתאם לחוק, לא יקבל רישיון וייסגר. נדאג יחד עם משרדי הממשלה האחרים לתקצוב דחוף של הנושא הזה כי זו חובתנו המוסרית להעניק הגנה על הסיעודיים מפני פגיעה וכך נבטיח את הביטחון של הסבים והסבתות שלנו״.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: ״הבטחנו וקיימנו. המצלמות יהוו נדבך חשוב בהגנה על הקשישים חסרי הישע. מקץ שנה מאז שפורסמו בתקשורת המראות המזעזעים, אנחנו משפרים את אמצעי ההרתעה נגד תופעות של התעללות של מטפלים, בסיעודיים ובקשישים בבתי אבות.״

נושאים קשורים:  חדשות,  הצעת חוק,  פרטיות,  קשישים,  סיעודיים,  בתי אבות,  טיפול,  התעללות
תגובות