חדשות

אושר לקריאה שנייה ושלישית: שבעה ימי מחלה לבני זוג ולילדים של תורמי איברים

החוק מבקש להעניק בכל מקרה של תרומת איברים זכות להיעדרות של עד שבעה ימי עבודה לבן/בת הזוג ולאחד הילדים של התורם על חשבון ימי מחלה, ללא קשר לתלותו המלאה בזולת

חולה ומשפחתו בבית החולים. אילוסטרציה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ אלי אלאלוף, אישרה לקריאות שנייה ושלישית הצעת חוק של ח"כ ינון אזולאי וח"כים נוספים, שתעניק הכרה בשבעה ימי מחלה לבני זוג וילדים של תורמי איברים, לצורך הטיפול בבן משפחתם המחלים מהליך התרומה.

היום זכאי אדם להיעדר ממקום העבודה בגין מחלת בן זוג או הורה על חשבון ימי מחלה עד שישה ימים בשנה, ורק בתנאי שבן המשפחה החולה תלוי לחלוטין בעזרת הזולת. התשלום על היעדרות זו ניתן על פי חוק דמי מחלה (על היום הראשון לא יינתן שכר, על היום השני והשלישי - מחצית השכר, והחל מהיום הרביעי - תשלום מלא).

הצעת החוק שאושרה היום בתמיכת משרדי הממשלה מבקשת להעניק בכל מקרה של תרומת איברים זכות להיעדרות של עד שבעה ימי עבודה לבן/ בת הזוג ולאחד הילדים של התורם על חשבון ימי מחלה, ללא קשר לתלותו המלאה בזולת.

במקרה שבו התורם אכן יהיה תלוי לחלוטין בעזרת הזולת, יהיו זכאים בן/ בת הזוג והילדים לשבעת הימים, בנוסף לשישה שכבר מגיעים לו כיום על פי חוק.

במהלך הדיון העלתה יועמ"ש הוועדה, עו"ד נעה בן שבת התנגדות של נציגי המעסיקים לעובדה שנוסח הצעת החוק מאפשר היעדרות במקביל של בן/בת הזוג ושל אחד הילדים. עם זאת, הובהר כי החוקים הקיימים היום עבור היעדרות מהעבודה בשל מחלת בן זוג ומחלת הורה מאפשרים זאת וכי הצעת החוק נסמכת על החקיקה הקיימת, ועל כן אין להחריג מקרה זה מהכלל.

ח"כ אזולאי אמר: "כשאדם חולה או מחלים מהליך רפואי, בני משפחתו מתאחדים סביבו. אם במחלה רגילה אנחנו מאפשרים זאת, על אחת כמה וכמה שיש לאפשר זאת עבור תורמי איברים ולהקל כל שניתן על התהליך ועל התורם".

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הסכים ואמר: "יש לעודד ולסייע ככל שניתן לתורמי האיברים, זה דבר מבורך ורצוי".

נושאים קשורים:  תרומת איברים,  ימי מחלה,  ח"כ ינון אזולאי,  הצעת חוק,  תורמי איברים,  חדשות
תגובות