במרכז הרפואי שיבא (תל השומר) מתחיל היום (ד') פיילוט שבמסגרתו תתאפשר בחירת מנתח בבית החולים הציבורי, ללא כל תשלום. כך מדווח הבוקר "דה מרקר" בכתבתה של רוני לינדר גנץ.

במסגרת הפיילוט יוכל כל חולה לבחור להיות מנותח אצל רופא מבין רופאי המחלקה הבכירים, כאשר לצידו יעבדו מתמחי המחלקה, ללא תשלום. הפיילוט יחל באגף לכירורגיה כללית שבו נערכים למעלה מ-5,000 ניתוחים בשנה, ביניהם ניתוחים אונקולוגיים לכריתת מעי גס, כריתת קיבה, ניתוחי כבד, כריתת כיס מרה, ניתוחי שבר וכריתת תוספתן. במידה שהפיילוט יצליח, ב"שיבא" מתכוונים להרחיבו לסוגי ניתוחים כירורגיים נוספים כמו אורולוגיה ואורתופדיה ולאפשר בחירה בלי תשלום בכל סוגי הניתוחים.

מנהל המרכז הרפואי, פרופ' יצחק קרייס, יזם את התכנית יחד עם מנהלי המחלקות הכירורגיות, פרופ' מוטי גוטמן ופרופ' אבי ניסן. נכון להיום, בחירת מנתח היא אפשרות הנתונה בעיקר למטופלים במערכת הפרטית, תמורת תשלום.

"החלטנו להעביר לחולים את חופש הבחירה לצד שאר היתרונות של בית חולים ציבורי", מסר ל"דה מרקר" פרופ' ארנון אפק, המשנה למנהל "שיבא". "בתי החולים הציבוריים יכולים לתת מענה טוב יותר מהפרטיים, כי הם אקדמיים והתוצאות הרפואיות שלהם טובות יותר, ובמקרה של סיבוך יש מערכת שלמה שיודעת לטפל בחולה".

לשאלה כיצד אמור הציבור לדעת באיזה מנתח לבחור, ענה אפק כי "המנתח הוא רופא בכיר בשיבא בעל ניסיון בתחום ספציפי, אנחנו מפרסמים באתר פרטים על המנתחים, ובהדרגה במהלך החודשים הקרובים נפרט את יכולותיהם ומומחיותם". במקרה ש"הרבה אנשים יבחרו מנתח ספציפי, התור אליו יהיה ארוך יותר, כך שייווצר ויסות בעזרת התורים. אנחנו בטוחים שאנשים יסכימו שינתחו אותם מנתחים אחרים בעלי ניסיון רב שנים, או כירורגים צעירים שזה עתה חזרו מהשתלמות בחו"ל והם בעלי ניסיון וידע מקצועי עדכני ביותר".

לדברי אפק, מדובר במהפכה ובאחד השינויים הגדולים שנעשו במערכת לטובת החולים בעשורים האחרונים. "אנחנו ניגשים אליו בזהירות כדי להצליח בו. חשוב לנו שזה יהיה בשיתוף פעולה עם הצוותים הרפואיים, אנחנו רוצים לראות בפיילוט איך זה משפיע על הביקושים לניתוחים אצלנו, כי ברור שתהיה עלייה בביקוש וצריך להיערך לכך מראש. אנחנו עושים את זה בזהירות ובענווה, ולכן הלכנו על משהו רחב אבל מספיק מוגבל".